LEONARDO DA VİNCİ
1452- 1519 yılları arasında yaşamış eşsiz ressam ve filozof, yaşadı?ı dönemin en büyük mucit ve deneyci bilimadamıdır. Leonardo da Vinci Rönesans’ın simgesidir.


devamı..
Sizce sitemiz nasıl olmuş?
Çok iyi
Normal
Kotu

  

  KARAKALEM RESİM TEKNİĞİ:

Çizime başlamanın en faydalı yolu konu ile ilgili kaynalardan faydalanmak. Çünkü çizimi öğrenmeye yönelik ve anatomileri doğru olan çalışmalara bakarak çalışmak, elimizin doğru bir şekilde gelişmesi için çok önemlidir.
Bir resmin başarılı sayılabilmesi için kendi içindeki oran ve orantının iyi dengelenmiş olması gerekir. Komposizyon çizimlerinde de objelerinAçıklama: http://www.sanalda1numara.net/images/smiliv.gif figürlerin derinlik değerleri açısından perspektiflerin doğru ve oran orantı açısından birbirleriyle dengeli olması gerekir. Herhangi bir figür veya nesne kağıda tam ortalanarak çizilmelidir.
Aşağıda Figure Drawing for all it's Worth kitabından alınmış perspektif, insan oranları ve portre çizimi için 3 örnek göreceksinz. Bunlar resimdeki en temel basit kurallardan birkaçıdır.
Perspektif : Resimlerde uzaklaşan nesneler, boyutları küçülüyormuş gibi görünür. Ancak bu, küçüldüklerini değil uzaklaştıklarını ifade eder.Dolayısıyla perspektifteki bu oranı yakalamak oldukça önemli bir detaydır.Aksi halde nesnelerin birbirleriyle oranları karışır ve gözü rahatsız eden sonuçlar ortaya çıkar.

*Oran orantı: Resmin kağıt üzerindeki yerleşimi ve resmi oluşturan obje ve figürlerin kendi içlerinde ve birbirlerine olan uyumları.
*Derinlik: Doğru tonlama ve çizgi değerleriyle verilen 3 boyutluluk.
*Perspektif: Resimdeki uzaklık yakınlık ilişkisini vurgulayan, derinliği kuvvetlendiren, nesnenin ufuk noktasına doğru uzaklaşırken küçülen 3boyut etkisi.
*Özgünlük: Resmi diğer resimlerin arasında ön plana çıkarmak için gerekli olan nitelik
*Çizim tekniği : Birbirini takip eden ve akıcı çizgiler, kopuk ve tırtık tırtık olmamalı, derinliği ve ışık gölgeyi anlatırken çizgi değerleri gerektiği yerlerde koyu veya açık olmalı.  
Doğa Koleji Sanat Sitesi